Skalnaté pobřeží

Chorvatsko: Relax u moře

Historie Chorvatska

Každá země má svou historii. Pro některé byla historie velice mírumilovná, pro některé však krutá.

Západ slunce v Chorvatsku

Zrovna Chorvatsko si prožilo mnoho let nadvlády jiného státu a až v posledních letech si užívá zaslouženého klidu zbraní. Podívejme se na to, jak Chorvatskem kráčela historie. První zmínky se datují několik staletí před našim letopočtem, kdy se na území dnešního Chorvatska objevily první ilyrské kmeny. Ty se rozléhaly nejenom přes území Chorvatska, ale také dnešní Albánie. Pár let před údajným narozením Ježíše Krista se zde objevily první římské provincie a následně okolo 7.století i Slované. Právě díky Slovanům zde vznikl první chorvatský stát, který si však dlouhou dobu samostatnosti neužil. Po několika stoletích se země stala součástí Rakouska-Uherska a až po jejím rozpadu opět vznikl chorvatský stát, který se skládal z několika rozpadlých území.

Válka za nezávislost

Země se poté stala součástí Jugoslávie, jenž byla částečně zničena a zdevastována nacistickými Němci pod vedením Adolfa Hitlera. Po konci války se stejně jako Česká republika stala Jugoslávie socialistickou zemí. Dnešní Chorvatsko bylo druhou nejvyspělejší oblastí Jugoslávie hned po Slovinsku.

Když roku 1991 Chorvati společně se Slovinci vyhlásili nezávislost, začala nepříjemná balkánská válka, která se táhla až do roku 1995. Pro Chorvatsko byla velmi nepříjemná, protože stála vládu mnoho sil a finančních prostředků. Navíc tyto problémy odlákaly možné zahraniční investory, kteří nechtěli riskovat investice do rizikové oblasti. Nyní je stát poměrně vyspělý v porovnání se zbytkem Evropy a během několika let se pravděpodobně stane součástí Evropské unie.

- Vybrat zájezd do Chorvatska -

Užitečné údaje:

Chorvatsko je balkánský stát, ležící na hranici střední a jihovýchodní Evropy na pobřeží Jaderského moře. Na celkové rozloze 56 542 km² žije více než 4,5 milionu obyvatel a převládá římskokatolické vyznání. Hlavním městem je Záhřeb. Země není členem Evropské unie. Chorvatskou měnou je kuna (HRK). Úředním jazykem je chorvatština.

Dále doporučujeme:

Nabídka připravených zájezdů k moři je opravdu široká. Mezi ty nejoblíbenější patří také zájezd do Bulharska, které oslní krásným pobřežím Černého moře, zájezd do Turecka, které je zárukou exotického odpočinku nebo třeba zájezd do Itálie, která je typická svými písčitými plážemi a četným množstvím nejrůznějších památek.